Že nekaj časa imam na sumu, da ima moja stara mama revmatoidni artritis, saj se mi dozdeva, da ima že vse simptome, a kaj ko se ne spravi k zdravniku. Večkrat jamra, kako jo bolijo sklepi, na obeh straneh telesa, kar je za revmatoidni artritis značilna ravno ta simetrična bolečina.
Še posebej pa je lahko ta hujša zjutraj, ko sklepi še niso segreti. Tako se lahko pojavi tudi vnetje sklepov ko se pojavi oteklina na sklepih, ali pa je predvsem sklep zelo tog. Pa tudi predvsem velikokrat omena, kako je utrujena. Bojim se, da nima dovolj mišične moči, še posebej okoli sklepov, saj ravno zaradi tega so potem takem sklepi še bolj obremenjeni. A ne glede na to, koliko jo prosim, in ji povem, da bi mogla iti k zdravniku, da lahko vsaj kako si lajšati bolečino, zdravnika še vedno odklanja. Dokler je en dan nisem dobila na finto in smo se šle eno stavo, ki pa se je na koncu tako odvila, da ni imela druge izbire, kot it k zdravniku, saj to je bila kazen, če bi stavo izgubila. Navsezadnje sem sumila, da gre za revmatoidni artritis in po tihem je tudi sama to vedela. A vseeno je prav, da ob takšnih bolečinah obiščemo zdravnika, saj če se bolezen hitro odkrije, saj jo lahko začne tudi prej zdraviti in pride do manjšega vnetja in manjših poškodb sklepov. Navsezadnje je načinov zdravljenja za revmatoidni artritis zelo veliko. Tudi pogledov in postopkov je kar nekaj. Namreč lahko se ga zdravi z raznoraznimi zdravili, imuno modulatorji, biološkimi zdravili in še bi lahko naštevala.
Navsezadnje revmatoidni artritis povzroči bolečino in vnetje poškodbe. Ko dobimo diagnozo lahko dobimo tudi ustrezno zdravljenje in tako zmanjšamo nadaljnje simptome in tudi preprečimo poškodbe sklepov, ki se pri revmatoidnim artritisom lahko zgodijo. Zato pa sem bila vesela, da mi jo je na koncu le uspelo spraviti k zdravniku.